14 in stock
Siemens Fan 6SY7000-0AB28 High Quality Cooling Fan Unit
$409.73 Original price was: $409.73.$368.76Current price is: $368.76.
Fast Shipping
Carrier information
24/7 Support
7x24-hour service
20k products
Super many products
Payment Method
PayPal, Alipay
Siemens Fan 6SY7000-0AB28 High Quality Cooling Fan Unit
Reliable and efficient cooling solution designed for industrial and electronic applications.
| Brand | Siemens |
| Model | 6SY7000-0AB28 |
| Voltage | 230 V AC |
| Country of Origin | Germany |
| Weight | 1.2 kg |
| Dimensions | 120 x 120 x 38 mm |
| Warranty | 2 years |
| Certifications | CE, UL, RoHS |
| SKU / MPN | 6SY7000-0AB28 |
| What’s in the box | Cooling fan unit, mounting screws, user manual |
| Fan Speed | 2800 RPM |
| Airflow | 85 CFM (Cubic Feet per Minute) |
| Noise Level | 38 dB(A) |
| Power Consumption | 15 W |
| Connector Type | 3-pin Molex |
| Operating Temperature | -10°C to 70°C |
Key benefits: High-quality construction ensures long service life and reliable performance under continuous operation; low noise and efficient cooling optimize system stability.
Typical applications: Industrial control cabinets, electronic enclosures, HVAC systems, and machinery requiring effective heat dissipation.
Order number: Siemens Fan 6SY7000-0AB28 High Quality Cooling Fan Unit
Lifecycle: Active production
Documentation: Available datasheet and installation guide on Siemens official website
1 review for Siemens Fan 6SY7000-0AB28 High Quality Cooling Fan Unit
Clear filtersOur Advantages
Exact match for many brands
We make replacements easy with an exact match for almost any brand.
We use OEM catalogs to match your part number
Don’t worry about ordering the wrong part by matching your part number with our OEM catalogs.
Competitively priced
Shop with confidence knowing we are offering very competitve pricing!
Orders usually ship the same day
Rest assured your order will arrive as soon as possible knowing we usually ship the same day.
Individually inspected
Before any package is shipped we carefully inspect every product to ensure quality.
Guaranteed for one full year
All of our New Surplus and Reconditioned products come with a 1 year warranty.

Run Business
Building a reputation for quality products at a reasonable price. Our inventory is far more extensive than what can be represented on our web site, so please call one of our knowledgeable salesmen with your specific needs.

Anonymous (verified owner) –
Excelent item..That’s describe, fast shipping, good seller.