11 in stock
SUNON Fan KDE1206PTV3 Reliable Quiet Cooling Fan Model
$30.23 Original price was: $30.23.$27.21Current price is: $27.21.
Fast Shipping
Carrier information
24/7 Support
7x24-hour service
20k products
Super many products
Payment Method
PayPal, Alipay
SUNON Fan KDE1206PTV3 Reliable Quiet Cooling Fan Model
Efficient and quiet cooling solution designed for reliable performance in compact electronic devices.
| Brand | SUNON |
| Model | KDE1206PTV3 |
| Voltage | 12 V DC |
| Country of Origin | Taiwan |
| Weight | 45 grams |
| Dimensions | 60 x 60 x 25 mm |
| Warranty | 2 years |
| Certifications | CE, UL, RoHS |
| SKU / MPN | KDE1206PTV3 |
| What’s in the box | 1 x SUNON KDE1206PTV3 Cooling Fan |
| Fan Speed | 4200 RPM |
| Airflow | 15.5 CFM |
| Noise Level | 22 dBA |
| Connector Type | 2-pin Molex |
| Bearing Type | Hydraulic Bearing |
| Operating Temperature | -10°C to 70°C |
Key benefits: Provides quiet operation with high reliability and long service life, ideal for maintaining optimal temperatures in sensitive electronic equipment.
Typical applications: Used in computer cases, power supplies, networking equipment, and other electronic devices requiring efficient cooling.
Order number: SUNON Fan KDE1206PTV3 Reliable Quiet Cooling Fan Model
Lifecycle: Active product
Documentation: Datasheet and installation guide available upon request
1 review for SUNON Fan KDE1206PTV3 Reliable Quiet Cooling Fan Model
Clear filtersOur Advantages
Exact match for many brands
We make replacements easy with an exact match for almost any brand.
We use OEM catalogs to match your part number
Don’t worry about ordering the wrong part by matching your part number with our OEM catalogs.
Competitively priced
Shop with confidence knowing we are offering very competitve pricing!
Orders usually ship the same day
Rest assured your order will arrive as soon as possible knowing we usually ship the same day.
Individually inspected
Before any package is shipped we carefully inspect every product to ensure quality.
Guaranteed for one full year
All of our New Surplus and Reconditioned products come with a 1 year warranty.

Run Business
Building a reputation for quality products at a reasonable price. Our inventory is far more extensive than what can be represented on our web site, so please call one of our knowledgeable salesmen with your specific needs.

Anonymous (verified owner) –
Quick shipping. Item arrived as described. Very good transaction.