13 in stock
SUNON KD1208PTS1 Cooling Fan – High Performance & Reliability
$32.23 Original price was: $32.23.$29.01Current price is: $29.01.
Fast Shipping
Carrier information
24/7 Support
7x24-hour service
20k products
Super many products
Payment Method
PayPal, Alipay
SUNON KD1208PTS1 Cooling Fan – High Performance & Reliability
Reliable and efficient cooling solution designed for high-performance electronic devices.
| Brand | SUNON |
| Model | KD1208PTS1 |
| Voltage | 12 V DC |
| Country of Origin | Taiwan |
| Weight | 45 grams |
| Dimensions | 80 x 80 x 25 mm |
| Warranty | 1 year limited warranty |
| Certifications | CE, UL, RoHS |
| SKU / MPN | KD1208PTS1 |
| What’s in the box | 1 x SUNON KD1208PTS1 Cooling Fan, mounting screws |
| Fan Speed | 4500 RPM |
| Airflow | 27.5 CFM |
| Noise Level | 28 dBA |
| Connector Type | 3-pin |
| Bearing Type | MagLev (Magnetic Levitation) |
| Power Consumption | 3.6 W |
Key benefits: High airflow with low noise operation, long lifespan due to MagLev bearing technology, and energy-efficient performance ensure reliable cooling for sensitive electronics.
Typical applications: Suitable for computer cases, power supplies, industrial equipment, and other electronic devices requiring effective thermal management.
Order number: SUNON KD1208PTS1 Cooling Fan – High Performance & Reliability
Lifecycle: Active
Documentation: Datasheet and installation guide available on SUNON official website
1 review for SUNON KD1208PTS1 Cooling Fan – High Performance & Reliability
Clear filtersOur Advantages
Exact match for many brands
We make replacements easy with an exact match for almost any brand.
We use OEM catalogs to match your part number
Don’t worry about ordering the wrong part by matching your part number with our OEM catalogs.
Competitively priced
Shop with confidence knowing we are offering very competitve pricing!
Orders usually ship the same day
Rest assured your order will arrive as soon as possible knowing we usually ship the same day.
Individually inspected
Before any package is shipped we carefully inspect every product to ensure quality.
Guaranteed for one full year
All of our New Surplus and Reconditioned products come with a 1 year warranty.

Run Business
Building a reputation for quality products at a reasonable price. Our inventory is far more extensive than what can be represented on our web site, so please call one of our knowledgeable salesmen with your specific needs.

Anonymous (verified owner) –
Good seller, quick delivery and will consider again in the future.