8 in stock
SUNON PMD2404PQB1-A Compact Cooling Fan for Electronics
$31.23 Original price was: $31.23.$28.11Current price is: $28.11.
Fast Shipping
Carrier information
24/7 Support
7x24-hour service
20k products
Super many products
Payment Method
PayPal, Alipay
SUNON PMD2404PQB1-A Compact Cooling Fan for Electronics
Reliable and efficient compact cooling fan designed for electronic devices with low noise and long lifespan.
| Brand | SUNON |
| Model | PMD2404PQB1-A |
| Voltage | 24 V DC |
| Country of Origin | Taiwan |
| Weight | 45 grams |
| Dimensions | 40 x 40 x 10 mm |
| Warranty | 2 years |
| Certifications | CE, UL, RoHS |
| SKU / MPN | PMD2404PQB1-A |
| What’s in the box | 1 x SUNON PMD2404PQB1-A Cooling Fan, Mounting screws |
| Fan Speed | 4500 RPM |
| Airflow | 12.5 CFM |
| Noise Level | 22 dBA |
| Connector Type | 2-pin Molex |
| Bearing Type | Magnetic Levitation (MagLev) |
| Power Consumption | 1.8 W |
Key benefits: Compact size with high airflow and low noise operation ensures efficient cooling for sensitive electronic components while maintaining quiet performance.
Typical applications: Ideal for cooling in small electronic devices, communication equipment, industrial control systems, and computer hardware.
Order number: SUNON PMD2404PQB1-A Compact Cooling Fan for Electronics
Lifecycle: Active
Documentation: Datasheet and installation guide available on SUNON official website
1 review for SUNON PMD2404PQB1-A Compact Cooling Fan for Electronics
Clear filtersOur Advantages
Exact match for many brands
We make replacements easy with an exact match for almost any brand.
We use OEM catalogs to match your part number
Don’t worry about ordering the wrong part by matching your part number with our OEM catalogs.
Competitively priced
Shop with confidence knowing we are offering very competitve pricing!
Orders usually ship the same day
Rest assured your order will arrive as soon as possible knowing we usually ship the same day.
Individually inspected
Before any package is shipped we carefully inspect every product to ensure quality.
Guaranteed for one full year
All of our New Surplus and Reconditioned products come with a 1 year warranty.

Run Business
Building a reputation for quality products at a reasonable price. Our inventory is far more extensive than what can be represented on our web site, so please call one of our knowledgeable salesmen with your specific needs.

Anonymous (verified owner) –
Quick shipment. Package prepared very well in order to avoid any damage. Complete compliance of what I ordered.