15 in stock
ZIEHL-ABEGG Fan FN050-VDK Reliable Ventilation Fan Model
$297.55 Original price was: $297.55.$267.80Current price is: $267.80.
Fast Shipping
Carrier information
24/7 Support
7x24-hour service
20k products
Super many products
Payment Method
PayPal, Alipay
ZIEHL-ABEGG Fan FN050-VDK Reliable Ventilation Fan Model
High-performance and energy-efficient ventilation fan designed for reliable airflow and durability.
| Brand | ZIEHL-ABEGG |
| Model | FN050-VDK |
| Voltage | 230 V |
| Country of Origin | Germany |
| Weight | 3.5 kg |
| Dimensions | 150 x 150 x 50 mm |
| Warranty | 2 years |
| Certifications | CE, UL, RoHS |
| SKU / MPN | FN050-VDK |
| What’s in the box | Ventilation fan unit, mounting screws, user manual |
| Fan Speed | 1500 RPM |
| Airflow | 120 m³/h |
| Noise Level | 38 dB(A) |
| Power Consumption | 25 W |
| Material | Aluminum housing with plastic blades |
| Operating Temperature | -20°C to +60°C |
Key benefits: Durable construction ensures long service life; energy-efficient motor reduces power consumption; quiet operation suitable for residential and commercial use.
Typical applications: HVAC systems, air conditioning units, industrial ventilation, electronic cooling, and general airflow management.
Order number: ZIEHL-ABEGG Fan FN050-VDK Reliable Ventilation Fan Model
Lifecycle: Active production and readily available
Documentation: User manual and technical datasheet available upon request
2 reviews for ZIEHL-ABEGG Fan FN050-VDK Reliable Ventilation Fan Model
Clear filtersOur Advantages
Exact match for many brands
We make replacements easy with an exact match for almost any brand.
We use OEM catalogs to match your part number
Don’t worry about ordering the wrong part by matching your part number with our OEM catalogs.
Competitively priced
Shop with confidence knowing we are offering very competitve pricing!
Orders usually ship the same day
Rest assured your order will arrive as soon as possible knowing we usually ship the same day.
Individually inspected
Before any package is shipped we carefully inspect every product to ensure quality.
Guaranteed for one full year
All of our New Surplus and Reconditioned products come with a 1 year warranty.

Run Business
Building a reputation for quality products at a reasonable price. Our inventory is far more extensive than what can be represented on our web site, so please call one of our knowledgeable salesmen with your specific needs.

Anonymous (verified owner) –
🌟 Top-notch seller! 🌟 The item arrived faster than expected, was exactly as described, and was packaged with care. The communication was excellent, and the seller was a pleasure to deal with. Highly recommend this outstanding seller!
Anonymous (verified owner) –
🌟 Top-notch seller! 🌟 The item arrived faster than expected, was exactly as described, and was packaged with care. The communication was excellent, and the seller was a pleasure to deal with. Highly recommend this outstanding seller!