8 in stock
ZIEHL-ABEGG Fan MK165-4DK.24.N Advanced Airflow Fan
$2,668.80 Original price was: $2,668.80.$0.00Current price is: $0.00.
Fast Shipping
Carrier information
24/7 Support
7x24-hour service
20k products
Super many products
Payment Method
PayPal, Alipay
ZIEHL-ABEGG Fan MK165-4DK.24.N Advanced Airflow Fan
High-performance, energy-efficient axial fan designed for advanced airflow applications.
| Brand | ZIEHL-ABEGG |
| Model | MK165-4DK.24.N |
| Voltage | 230 V AC |
| Country of Origin | Germany |
| Weight | 3.5 kg |
| Dimensions | 165 mm diameter x 70 mm depth |
| Warranty | 2 years |
| Certifications | CE, UL, RoHS |
| SKU / MPN | MK165-4DK.24.N |
| What’s in the box | Fan unit, mounting screws, user manual |
| Fan Type | Axial fan |
| Speed | 2400 RPM |
| Airflow | 120 m³/h |
| Noise Level | 45 dB(A) |
| Power Consumption | 24 W |
| Operating Temperature | -20°C to +70°C |
Key benefits: Efficient airflow with low noise operation, durable construction for long service life, and energy-saving motor technology.
Typical applications: HVAC systems, industrial cooling, ventilation in machinery and electronic enclosures.
Order number: ZIEHL-ABEGG Fan MK165-4DK.24.N Advanced Airflow Fan
Lifecycle: Active production
Documentation: Available in PDF format on the official ZIEHL-ABEGG website
1 review for ZIEHL-ABEGG Fan MK165-4DK.24.N Advanced Airflow Fan
Clear filtersOur Advantages
Exact match for many brands
We make replacements easy with an exact match for almost any brand.
We use OEM catalogs to match your part number
Don’t worry about ordering the wrong part by matching your part number with our OEM catalogs.
Competitively priced
Shop with confidence knowing we are offering very competitve pricing!
Orders usually ship the same day
Rest assured your order will arrive as soon as possible knowing we usually ship the same day.
Individually inspected
Before any package is shipped we carefully inspect every product to ensure quality.
Guaranteed for one full year
All of our New Surplus and Reconditioned products come with a 1 year warranty.

Run Business
Building a reputation for quality products at a reasonable price. Our inventory is far more extensive than what can be represented on our web site, so please call one of our knowledgeable salesmen with your specific needs.

Anonymous (verified owner) –
Muy atentos, envio rápido, llego en buenas condiciones estoy feliz con este vendedor