10 in stock
ZIEHL-ABEGG Fan RH25V-6IK.BD.1R Efficient Airflow Fan
$1,598.80 Original price was: $1,598.80.$1,438.92Current price is: $1,438.92.
Fast Shipping
Carrier information
24/7 Support
7x24-hour service
20k products
Super many products
Payment Method
PayPal, Alipay
ZIEHL-ABEGG Fan RH25V-6IK.BD.1R Efficient Airflow Fan
High-performance, energy-efficient axial fan designed for optimal airflow and quiet operation.
| Brand | ZIEHL-ABEGG |
| Model | RH25V-6IK.BD.1R |
| Voltage | 230 V AC |
| Country of Origin | Germany |
| Weight | 2.8 kg |
| Dimensions | 250 mm x 250 mm x 120 mm |
| Warranty | 2 years |
| Certifications | CE, UL, RoHS |
| SKU / MPN | RH25V-6IK.BD.1R |
| What’s in the box | Fan unit, mounting screws, user manual |
| Fan Type | Axial fan |
| Speed | 1500 RPM |
| Airflow | 1200 m³/h |
| Noise Level | 45 dB(A) |
| Power Consumption | 45 W |
| Operating Temperature | -20°C to +60°C |
Key benefits: Efficient airflow with low noise emission, durable construction for long service life, and energy-saving motor technology.
Typical applications: HVAC systems, refrigeration units, industrial cooling, and ventilation systems.
Order number: ZIEHL-ABEGG Fan RH25V-6IK.BD.1R Efficient Airflow Fan
Lifecycle: Active production
Documentation: Available upon request; includes datasheet and installation guide.
1 review for ZIEHL-ABEGG Fan RH25V-6IK.BD.1R Efficient Airflow Fan
Clear filtersOur Advantages
Exact match for many brands
We make replacements easy with an exact match for almost any brand.
We use OEM catalogs to match your part number
Don’t worry about ordering the wrong part by matching your part number with our OEM catalogs.
Competitively priced
Shop with confidence knowing we are offering very competitve pricing!
Orders usually ship the same day
Rest assured your order will arrive as soon as possible knowing we usually ship the same day.
Individually inspected
Before any package is shipped we carefully inspect every product to ensure quality.
Guaranteed for one full year
All of our New Surplus and Reconditioned products come with a 1 year warranty.

Run Business
Building a reputation for quality products at a reasonable price. Our inventory is far more extensive than what can be represented on our web site, so please call one of our knowledgeable salesmen with your specific needs.

William G. –
Fast delivery and well packed. The servo drive performs exactly as specified.