8 in stock
ZIEHL-ABEGG RG28P-4EK.4I.1R Fan – Premium Quality Cooling Fan
$861.30 Original price was: $861.30.$775.17Current price is: $775.17.
Fast Shipping
Carrier information
24/7 Support
7x24-hour service
20k products
Super many products
Payment Method
PayPal, Alipay
ZIEHL-ABEGG RG28P-4EK.4I.1R Fan – Premium Quality Cooling Fan
High-performance and reliable cooling fan designed for industrial and HVAC applications.
| Brand | ZIEHL-ABEGG |
| Model | RG28P-4EK.4I.1R |
| Voltage | 230 V AC |
| Country of Origin | Germany |
| Weight | 1.8 kg |
| Dimensions | 280 mm x 280 mm x 80 mm |
| Warranty | 2 years |
| Certifications | CE, UL, RoHS |
| SKU / MPN | RG28P-4EK.4I.1R |
| What’s in the box | Cooling fan unit, mounting screws, user manual |
| Fan Speed | 2800 RPM |
| Airflow | 1200 m³/h |
| Noise Level | 45 dB(A) |
| Power Consumption | 45 W |
| Blade Material | Glass-fiber reinforced plastic |
| Protection Class | IP54 |
Key benefits: Durable construction ensures long service life, energy-efficient motor reduces operating costs, and low noise operation enhances user comfort.
Typical applications: Suitable for HVAC systems, industrial cooling, ventilation units, and electronic equipment cooling.
Order number: ZIEHL-ABEGG RG28P-4EK.4I.1R Fan – Premium Quality Cooling Fan
Lifecycle: Active product with ongoing manufacturer support
Documentation: Available user manual and technical datasheet downloadable from the official ZIEHL-ABEGG website
1 review for ZIEHL-ABEGG RG28P-4EK.4I.1R Fan – Premium Quality Cooling Fan
Clear filtersOur Advantages
Exact match for many brands
We make replacements easy with an exact match for almost any brand.
We use OEM catalogs to match your part number
Don’t worry about ordering the wrong part by matching your part number with our OEM catalogs.
Competitively priced
Shop with confidence knowing we are offering very competitve pricing!
Orders usually ship the same day
Rest assured your order will arrive as soon as possible knowing we usually ship the same day.
Individually inspected
Before any package is shipped we carefully inspect every product to ensure quality.
Guaranteed for one full year
All of our New Surplus and Reconditioned products come with a 1 year warranty.

Run Business
Building a reputation for quality products at a reasonable price. Our inventory is far more extensive than what can be represented on our web site, so please call one of our knowledgeable salesmen with your specific needs.

Anonymous (verified owner) –
Article as described, fast delivery, A++++ seller !!!!!!!!!!!!!!