14 in stock
ZIEHL-ABEGG RH35Z-2EK.6N.XR High Performance Fan
$2,147.98 Original price was: $2,147.98.$1,933.18Current price is: $1,933.18.
Fast Shipping
Carrier information
24/7 Support
7x24-hour service
20k products
Super many products
Payment Method
PayPal, Alipay
ZIEHL-ABEGG RH35Z-2EK.6N.XR High Performance Fan
High-efficiency, low-noise axial fan designed for industrial ventilation and cooling applications.
| Brand | ZIEHL-ABEGG |
| Model | RH35Z-2EK.6N.XR |
| Voltage | 230 V AC |
| Country of Origin | Germany |
| Weight | 3.5 kg |
| Dimensions | 350 mm diameter x 120 mm depth |
| Warranty | 2 years manufacturer warranty |
| Certifications | CE, UL, RoHS |
| SKU / MPN | RH35Z-2EK.6N.XR |
| What’s in the box | Fan unit, mounting screws, user manual |
| Fan Type | Axial fan |
| Speed | 2800 RPM |
| Airflow | 1200 m³/h |
| Noise Level | 48 dB(A) |
| Power Consumption | 85 W |
| Protection Class | IP54 |
Key benefits: Efficient airflow with minimal noise, robust German engineering, long service life, and energy-saving operation.
Typical applications: HVAC systems, industrial cooling, air handling units, and ventilation in commercial and industrial environments.
Order number: ZIEHL-ABEGG RH35Z-2EK.6N.XR High Performance Fan
Lifecycle: Active production
Documentation: Available in PDF format including datasheet and installation guide on the official ZIEHL-ABEGG website.
1 review for ZIEHL-ABEGG RH35Z-2EK.6N.XR High Performance Fan
Clear filtersOur Advantages
Exact match for many brands
We make replacements easy with an exact match for almost any brand.
We use OEM catalogs to match your part number
Don’t worry about ordering the wrong part by matching your part number with our OEM catalogs.
Competitively priced
Shop with confidence knowing we are offering very competitve pricing!
Orders usually ship the same day
Rest assured your order will arrive as soon as possible knowing we usually ship the same day.
Individually inspected
Before any package is shipped we carefully inspect every product to ensure quality.
Guaranteed for one full year
All of our New Surplus and Reconditioned products come with a 1 year warranty.

Run Business
Building a reputation for quality products at a reasonable price. Our inventory is far more extensive than what can be represented on our web site, so please call one of our knowledgeable salesmen with your specific needs.

Anonymous (verified owner) –
Items exactly as described, received promptly. Great person to do business with.