11 in stock
ADDA AA1282HB-AW Fan – Efficient Airflow Cooling Fan
$45.23 Original price was: $45.23.$40.71Current price is: $40.71.
Fast Shipping
Carrier information
24/7 Support
7x24-hour service
20k products
Super many products
Payment Method
PayPal, Alipay
ADDA AA1282HB-AW Fan – Efficient Airflow Cooling Fan
High-performance 120mm cooling fan delivering efficient airflow with low noise operation for reliable thermal management.
| Brand | ADDA |
| Model | AA1282HB-AW |
| Voltage | 12 V DC |
| Country of Origin | Taiwan |
| Weight | 120 grams |
| Dimensions | 120 x 120 x 25 mm |
| Warranty | 2 years |
| Certifications | CE, RoHS |
| SKU / MPN | AA1282HB-AW |
| What’s in the box | 1 x ADDA AA1282HB-AW Fan, Mounting screws |
| Fan Speed | 2800 RPM |
| Airflow | 75 CFM |
| Noise Level | 32 dBA |
| Connector Type | 3-pin |
| Bearing Type | Hydraulic Bearing |
| Power Consumption | 3.6 W |
Key benefits: Provides efficient cooling with high airflow and low noise, durable hydraulic bearing for extended lifespan, easy installation with standard mounting and connector.
Typical applications: Ideal for computer cases, power supplies, industrial equipment cooling, and other electronic devices requiring reliable airflow management.
Order number: ADDA AA1282HB-AW Fan – Efficient Airflow Cooling Fan
Lifecycle: Active product, widely available
Documentation: Datasheet and installation guide available on ADDA official website
2 reviews for ADDA AA1282HB-AW Fan – Efficient Airflow Cooling Fan
Clear filtersOur Advantages
Exact match for many brands
We make replacements easy with an exact match for almost any brand.
We use OEM catalogs to match your part number
Don’t worry about ordering the wrong part by matching your part number with our OEM catalogs.
Competitively priced
Shop with confidence knowing we are offering very competitve pricing!
Orders usually ship the same day
Rest assured your order will arrive as soon as possible knowing we usually ship the same day.
Individually inspected
Before any package is shipped we carefully inspect every product to ensure quality.
Guaranteed for one full year
All of our New Surplus and Reconditioned products come with a 1 year warranty.

Run Business
Building a reputation for quality products at a reasonable price. Our inventory is far more extensive than what can be represented on our web site, so please call one of our knowledgeable salesmen with your specific needs.

Anonymous (verified owner) –
Good service
Anonymous (verified owner) –
Good service