6 in stock
Ebmpapst 414J Industrial Fan – Reliable Airflow Solution
$53.23 Original price was: $53.23.$47.91Current price is: $47.91.
Fast Shipping
Carrier information
24/7 Support
7x24-hour service
20k products
Super many products
Payment Method
PayPal, Alipay
Ebmpapst 414J Industrial Fan – Reliable Airflow Solution
High-performance industrial fan designed for efficient and reliable airflow in demanding environments.
| Brand | Ebmpapst |
| Model | 414J |
| Voltage | 230 V AC |
| Country of Origin | Germany |
| Weight | 3.2 kg |
| Dimensions | 140 x 140 x 38 mm |
| Warranty | 2 years |
| Certifications | CE, UL, RoHS |
| SKU / MPN | 414J-230V |
| What’s in the box | Industrial fan unit, mounting screws, user manual |
| Airflow | 85 m³/h |
| Noise Level | 38 dB(A) |
| Speed | 2800 RPM |
| Power Consumption | 18 W |
| Operating Temperature | -10°C to 70°C |
| Fan Type | Axial |
Key benefits: Durable construction ensures long service life, energy-efficient motor reduces power consumption, and quiet operation minimizes noise pollution in industrial settings.
Typical applications: Cooling of electrical cabinets, ventilation in industrial machinery, air circulation in HVAC systems, and general-purpose industrial ventilation.
Order number: Ebmpapst 414J Industrial Fan – Reliable Airflow Solution
Lifecycle: Active production
Documentation: Available online including datasheets, installation guides, and safety instructions.
1 review for Ebmpapst 414J Industrial Fan – Reliable Airflow Solution
Clear filtersOur Advantages
Exact match for many brands
We make replacements easy with an exact match for almost any brand.
We use OEM catalogs to match your part number
Don’t worry about ordering the wrong part by matching your part number with our OEM catalogs.
Competitively priced
Shop with confidence knowing we are offering very competitve pricing!
Orders usually ship the same day
Rest assured your order will arrive as soon as possible knowing we usually ship the same day.
Individually inspected
Before any package is shipped we carefully inspect every product to ensure quality.
Guaranteed for one full year
All of our New Surplus and Reconditioned products come with a 1 year warranty.

Run Business
Building a reputation for quality products at a reasonable price. Our inventory is far more extensive than what can be represented on our web site, so please call one of our knowledgeable salesmen with your specific needs.

Anonymous (verified owner) –
Great seller, outstanding value, fast delivery, thanks very much *****