12 in stock
Ebmpapst 4314M Efficient Cooling Fan – Durable Model
$64.05 Original price was: $64.05.$57.65Current price is: $57.65.
Fast Shipping
Carrier information
24/7 Support
7x24-hour service
20k products
Super many products
Payment Method
PayPal, Alipay
Ebmpapst 4314M Efficient Cooling Fan – Durable Model
High-performance and energy-efficient cooling fan designed for long-lasting durability in industrial applications.
| Brand | Ebmpapst |
| Model | 4314M |
| Voltage | 230 V AC |
| Country of Origin | Germany |
| Weight | 0.85 kg |
| Dimensions | 119 x 119 x 38 mm |
| Warranty | 2 years |
| Certifications | CE, UL, RoHS |
| SKU / MPN | 4314M |
| What’s in the box | Cooling fan unit, mounting screws, user manual |
| Fan Speed | 2800 RPM |
| Airflow | 110 m³/h |
| Noise Level | 38 dB(A) |
| Power Consumption | 18 W |
| Bearing Type | Ball bearing |
| Operating Temperature | -20°C to +70°C |
Key benefits: Provides efficient cooling with low power consumption, robust construction ensures long service life, and quiet operation minimizes noise pollution.
Typical applications: Ideal for use in industrial machinery, HVAC systems, electronic enclosures, and other equipment requiring reliable cooling solutions.
Order number: Ebmpapst 4314M Efficient Cooling Fan – Durable Model
Lifecycle: Active production
Documentation: Available datasheet and installation guide included
1 review for Ebmpapst 4314M Efficient Cooling Fan – Durable Model
Clear filtersOur Advantages
Exact match for many brands
We make replacements easy with an exact match for almost any brand.
We use OEM catalogs to match your part number
Don’t worry about ordering the wrong part by matching your part number with our OEM catalogs.
Competitively priced
Shop with confidence knowing we are offering very competitve pricing!
Orders usually ship the same day
Rest assured your order will arrive as soon as possible knowing we usually ship the same day.
Individually inspected
Before any package is shipped we carefully inspect every product to ensure quality.
Guaranteed for one full year
All of our New Surplus and Reconditioned products come with a 1 year warranty.

Run Business
Building a reputation for quality products at a reasonable price. Our inventory is far more extensive than what can be represented on our web site, so please call one of our knowledgeable salesmen with your specific needs.

Anonymous (verified owner) –
Received shipment as promised and on time. Would purchase from again.