12 in stock
Ebmpapst 6224N High-Speed Fan – Optimal Ventilation Unit
$131.73 Original price was: $131.73.$118.56Current price is: $118.56.
Fast Shipping
Carrier information
24/7 Support
7x24-hour service
20k products
Super many products
Payment Method
PayPal, Alipay
Ebmpapst 6224N High-Speed Fan – Optimal Ventilation Unit
High-performance, reliable cooling solution designed for efficient ventilation in demanding industrial environments.
| Brand | Ebmpapst |
| Model | 6224N |
| Voltage | 230 V AC |
| Country of Origin | Germany |
| Weight | 0.45 kg |
| Dimensions | 119 x 119 x 38 mm |
| Warranty | 2 years |
| Certifications | CE, UL, RoHS |
| SKU / MPN | 6224N |
| What’s in the box | 1 x Ebmpapst 6224N Fan, Mounting screws, User manual |
| Fan Speed | 4500 RPM |
| Airflow | 85 CFM (Cubic Feet per Minute) |
| Noise Level | 38 dB(A) |
| Power Consumption | 18 W |
| Bearing Type | Ball bearing |
| Operating Temperature | -10°C to 70°C |
Key benefits: Provides efficient cooling with low noise operation, durable construction for long service life, and energy-efficient performance to reduce operational costs.
Typical applications: Ideal for use in industrial ventilation systems, electronic cooling, HVAC units, and other high-speed airflow requirements.
Order number: Ebmpapst 6224N High-Speed Fan – Optimal Ventilation Unit
Lifecycle: Active production
Documentation: Datasheet and installation guide available upon request
1 review for Ebmpapst 6224N High-Speed Fan – Optimal Ventilation Unit
Clear filtersOur Advantages
Exact match for many brands
We make replacements easy with an exact match for almost any brand.
We use OEM catalogs to match your part number
Don’t worry about ordering the wrong part by matching your part number with our OEM catalogs.
Competitively priced
Shop with confidence knowing we are offering very competitve pricing!
Orders usually ship the same day
Rest assured your order will arrive as soon as possible knowing we usually ship the same day.
Individually inspected
Before any package is shipped we carefully inspect every product to ensure quality.
Guaranteed for one full year
All of our New Surplus and Reconditioned products come with a 1 year warranty.

Run Business
Building a reputation for quality products at a reasonable price. Our inventory is far more extensive than what can be represented on our web site, so please call one of our knowledgeable salesmen with your specific needs.

Anonymous (verified owner) –
Accurately described, packed well and delivered quickly. Good seller.