13 in stock
Ebmpapst Fan Model 3214J/2H4P – High Performance Cooling
$97.23 Original price was: $97.23.$87.51Current price is: $87.51.
Fast Shipping
Carrier information
24/7 Support
7x24-hour service
20k products
Super many products
Payment Method
PayPal, Alipay
Ebmpapst Fan Model 3214J/2H4P – High Performance Cooling
Reliable and efficient cooling solution designed for industrial and electronic applications.
| Brand | Ebmpapst |
| Model | 3214J/2H4P |
| Voltage | 230 V AC |
| Country of Origin | Germany |
| Weight | 0.45 kg |
| Dimensions | 120 x 120 x 38 mm |
| Warranty | 2 years |
| Certifications | CE, UL, RoHS |
| SKU / MPN | 3214J/2H4P |
| What’s in the box | Fan unit, mounting screws, user manual |
| Airflow | 130 m³/h |
| Speed | 2800 RPM |
| Noise Level | 38 dB(A) |
| Power Consumption | 12 W |
| Connector Type | 2-pin plug |
| Operating Temperature | -20°C to +70°C |
Key benefits: High efficiency motor design ensures low power consumption and long service life, while the compact size allows easy integration into various systems.
Typical applications: Cooling for industrial machinery, electronic enclosures, HVAC systems, and telecommunications equipment.
Order number: Ebmpapst Fan Model 3214J/2H4P – High Performance Cooling
Lifecycle: Active production
Documentation: Datasheet and installation guide available upon request
1 review for Ebmpapst Fan Model 3214J/2H4P – High Performance Cooling
Clear filtersOur Advantages
Exact match for many brands
We make replacements easy with an exact match for almost any brand.
We use OEM catalogs to match your part number
Don’t worry about ordering the wrong part by matching your part number with our OEM catalogs.
Competitively priced
Shop with confidence knowing we are offering very competitve pricing!
Orders usually ship the same day
Rest assured your order will arrive as soon as possible knowing we usually ship the same day.
Individually inspected
Before any package is shipped we carefully inspect every product to ensure quality.
Guaranteed for one full year
All of our New Surplus and Reconditioned products come with a 1 year warranty.

Run Business
Building a reputation for quality products at a reasonable price. Our inventory is far more extensive than what can be represented on our web site, so please call one of our knowledgeable salesmen with your specific needs.

Anonymous (verified owner) –
10s all around!! great packaging, quick shipper!! Definitely recommend this seller!!