9 in stock
Mitsubishi Fan CB0479-H01 Durable Industrial Cooling Fan Model
$28.94 Original price was: $28.94.$26.05Current price is: $26.05.
Fast Shipping
Carrier information
24/7 Support
7x24-hour service
20k products
Super many products
Payment Method
PayPal, Alipay
Mitsubishi Fan CB0479-H01 Durable Industrial Cooling Fan Model
High-performance and durable industrial cooling fan designed for efficient heat dissipation in demanding environments.
| Brand | Mitsubishi |
| Model | CB0479-H01 |
| Voltage | 220-240V AC |
| Country of Origin | Japan |
| Weight | 3.5 kg |
| Dimensions | 200 mm x 200 mm x 80 mm |
| Warranty | 2 years limited warranty |
| Certifications | CE, UL, RoHS |
| SKU / MPN | CB0479-H01 |
| What’s in the box | 1 x Mitsubishi CB0479-H01 Fan, Mounting screws, User manual |
| Fan Speed | 2800 RPM |
| Airflow | 75 CFM |
| Noise Level | 45 dB(A) |
| Blade Material | High-grade plastic |
| Operating Temperature | -10°C to 70°C |
| Power Consumption | 25 Watts |
Key benefits: Robust construction ensures long-lasting performance; optimized blade design for maximum airflow; low noise operation suitable for industrial settings.
Typical applications: Industrial machinery cooling, HVAC systems, electronic equipment ventilation, factory floor temperature control.
Order number: Mitsubishi Fan CB0479-H01 Durable Industrial Cooling Fan Model
Lifecycle: Active production model with ongoing support
Documentation: User manual and installation guide included; technical datasheet available upon request
1 review for Mitsubishi Fan CB0479-H01 Durable Industrial Cooling Fan Model
Clear filtersOur Advantages
Exact match for many brands
We make replacements easy with an exact match for almost any brand.
We use OEM catalogs to match your part number
Don’t worry about ordering the wrong part by matching your part number with our OEM catalogs.
Competitively priced
Shop with confidence knowing we are offering very competitve pricing!
Orders usually ship the same day
Rest assured your order will arrive as soon as possible knowing we usually ship the same day.
Individually inspected
Before any package is shipped we carefully inspect every product to ensure quality.
Guaranteed for one full year
All of our New Surplus and Reconditioned products come with a 1 year warranty.

Run Business
Building a reputation for quality products at a reasonable price. Our inventory is far more extensive than what can be represented on our web site, so please call one of our knowledgeable salesmen with your specific needs.

Anonymous (verified owner) –
Quick Shipping….. Good Price….. Just As Described… Great Customer Service…..