7 in stock
Ebmpapst Fan Model 4314 – Energy Efficient Ventilation Fan
$68.93 Original price was: $68.93.$62.04Current price is: $62.04.
Fast Shipping
Carrier information
24/7 Support
7x24-hour service
20k products
Super many products
Payment Method
PayPal, Alipay
Ebmpapst Fan Model 4314 – Energy Efficient Ventilation Fan
High-performance, energy-saving ventilation fan designed for reliable airflow and quiet operation.
| Brand | Ebmpapst |
| Model | 4314 |
| Voltage | 230 V AC |
| Country of Origin | Germany |
| Weight | 1.2 kg |
| Dimensions | 140 x 140 x 38 mm |
| Warranty | 2 years |
| Certifications | CE, UL, RoHS |
| SKU / MPN | 4314-230V |
| What’s in the box | 1 x Ebmpapst Fan Model 4314, mounting screws, user manual |
| Airflow | 120 m³/h |
| Noise Level | 28 dB(A) |
| Power Consumption | 12 W |
| Speed | 2800 RPM |
| Type | Axial Fan |
| Operating Temperature | -20°C to 60°C |
Key benefits: Energy-efficient design reduces power consumption while maintaining high airflow; compact size allows easy installation; low noise operation ensures quiet environments.
Typical applications: Suitable for ventilation in HVAC systems, electronics cooling, industrial machinery, and residential air circulation.
Order number: Ebmpapst Fan Model 4314 – Energy Efficient Ventilation Fan
Lifecycle: Active production
Documentation: User manual and technical datasheet available upon request
1 review for Ebmpapst Fan Model 4314 – Energy Efficient Ventilation Fan
Clear filtersOur Advantages
Exact match for many brands
We make replacements easy with an exact match for almost any brand.
We use OEM catalogs to match your part number
Don’t worry about ordering the wrong part by matching your part number with our OEM catalogs.
Competitively priced
Shop with confidence knowing we are offering very competitve pricing!
Orders usually ship the same day
Rest assured your order will arrive as soon as possible knowing we usually ship the same day.
Individually inspected
Before any package is shipped we carefully inspect every product to ensure quality.
Guaranteed for one full year
All of our New Surplus and Reconditioned products come with a 1 year warranty.

Run Business
Building a reputation for quality products at a reasonable price. Our inventory is far more extensive than what can be represented on our web site, so please call one of our knowledgeable salesmen with your specific needs.

Anonymous (verified owner) –
Great quality, condition, value & arrived early.