8 in stock
ebmpapst Fan Model A2D200-AA02-33 Energy Saving Ventilation Fan
$367.55 Original price was: $367.55.$330.80Current price is: $330.80.
Fast Shipping
Carrier information
24/7 Support
7x24-hour service
20k products
Super many products
Payment Method
PayPal, Alipay
ebmpapst Fan Model A2D200-AA02-33 Energy Saving Ventilation Fan
High-efficiency, low-noise ventilation fan designed for energy savings and reliable performance.
| Brand | ebmpapst |
| Model | A2D200-AA02-33 |
| Voltage | 230 V AC |
| Country of Origin | Germany |
| Weight | 1.8 kg |
| Dimensions | 200 x 200 x 80 mm |
| Warranty | 2 years |
| Certifications | CE, UL, RoHS |
| SKU / MPN | A2D200-AA02-33 |
| What’s in the box | Fan unit, mounting screws, user manual |
| Airflow | 150 m³/h |
| Noise Level | 38 dB(A) |
| Power Consumption | 18 W |
| Speed | 2800 RPM |
| Type | Axial fan |
| Protection Class | IP44 |
Key benefits: Energy-efficient design reduces power consumption while maintaining high airflow; quiet operation suitable for residential and commercial use; durable construction ensures long service life.
Typical applications: Ventilation in HVAC systems, cooling electronic equipment, air circulation in industrial and commercial buildings.
Order number: ebmpapst Fan Model A2D200-AA02-33 Energy Saving Ventilation Fan
Lifecycle: Active product, currently in production
Documentation: User manual and technical datasheet available upon request
2 reviews for ebmpapst Fan Model A2D200-AA02-33 Energy Saving Ventilation Fan
Clear filtersOur Advantages
Exact match for many brands
We make replacements easy with an exact match for almost any brand.
We use OEM catalogs to match your part number
Don’t worry about ordering the wrong part by matching your part number with our OEM catalogs.
Competitively priced
Shop with confidence knowing we are offering very competitve pricing!
Orders usually ship the same day
Rest assured your order will arrive as soon as possible knowing we usually ship the same day.
Individually inspected
Before any package is shipped we carefully inspect every product to ensure quality.
Guaranteed for one full year
All of our New Surplus and Reconditioned products come with a 1 year warranty.

Run Business
Building a reputation for quality products at a reasonable price. Our inventory is far more extensive than what can be represented on our web site, so please call one of our knowledgeable salesmen with your specific needs.

Anonymous (verified owner) –
Fast shipping! Great communication ! 5 Star seller!
Anonymous (verified owner) –
Fast shipping! Great communication ! 5 Star seller!