10 in stock
Ebmpapst Fan W3G300-BV25-33 High Performance Cooling Fan
$367.55 Original price was: $367.55.$330.80Current price is: $330.80.
Fast Shipping
Carrier information
24/7 Support
7x24-hour service
20k products
Super many products
Payment Method
PayPal, Alipay
Ebmpapst Fan W3G300-BV25-33 High Performance Cooling Fan
High efficiency and reliable cooling performance for industrial and electronic applications.
| Brand | Ebmpapst |
| Model | W3G300-BV25-33 |
| Voltage | 230 V AC |
| Country of Origin | Germany |
| Weight | 0.9 kg |
| Dimensions | 300 x 300 x 60 mm |
| Warranty | 2 years |
| Certifications | CE, UL, RoHS |
| SKU / MPN | W3G300-BV25-33 |
| What’s in the box | Cooling fan unit, mounting screws, user manual |
| Airflow | 2300 m³/h |
| Speed | 1400 RPM |
| Noise Level | 58 dB(A) |
| Power Consumption | 85 W |
| Bearing Type | Ball bearing |
| Protection Class | IP54 |
Key benefits: Offers high airflow with low noise operation, energy-efficient motor design, and robust construction for long service life.
Typical applications: Suitable for cooling in HVAC systems, industrial machinery, electronic enclosures, and server racks.
Order number: Ebmpapst Fan W3G300-BV25-33 High Performance Cooling Fan
Lifecycle: Active product with ongoing manufacturer support
Documentation: Datasheet and installation guide available on manufacturer website
2 reviews for Ebmpapst Fan W3G300-BV25-33 High Performance Cooling Fan
Clear filtersOur Advantages
Exact match for many brands
We make replacements easy with an exact match for almost any brand.
We use OEM catalogs to match your part number
Don’t worry about ordering the wrong part by matching your part number with our OEM catalogs.
Competitively priced
Shop with confidence knowing we are offering very competitve pricing!
Orders usually ship the same day
Rest assured your order will arrive as soon as possible knowing we usually ship the same day.
Individually inspected
Before any package is shipped we carefully inspect every product to ensure quality.
Guaranteed for one full year
All of our New Surplus and Reconditioned products come with a 1 year warranty.

Run Business
Building a reputation for quality products at a reasonable price. Our inventory is far more extensive than what can be represented on our web site, so please call one of our knowledgeable salesmen with your specific needs.

Anonymous (verified owner) –
Item as describe, packed well, and arrived on time.
Anonymous (verified owner) –
Item as describe, packed well, and arrived on time.