12 in stock
Ebmpapst Fan Model W4D300-DT04-09 – Advanced Cooling Solution
$551.30 Original price was: $551.30.$496.17Current price is: $496.17.
Fast Shipping
Carrier information
24/7 Support
7x24-hour service
20k products
Super many products
Payment Method
PayPal, Alipay
Ebmpapst Fan Model W4D300-DT04-09 – Advanced Cooling Solution
High-performance, energy-efficient axial fan designed for reliable cooling in industrial and electronic applications.
| Brand | Ebmpapst |
| Model | W4D300-DT04-09 |
| Voltage | 230 V AC |
| Country of Origin | Germany |
| Weight | 1.2 kg |
| Dimensions | 300 x 300 x 120 mm |
| Warranty | 2 years |
| Certifications | CE, UL, RoHS |
| SKU / MPN | W4D300-DT04-09 |
| What’s in the box | 1 x Ebmpapst W4D300-DT04-09 Fan, Mounting screws, User manual |
| Airflow | Approx. 2200 m³/h |
| Speed | 1400 RPM |
| Noise Level | 58 dB(A) |
| Power Consumption | 85 W |
| Type | Axial fan |
| Protection Class | IP54 |
| Connector Type | 3-pin Molex |
Key benefits: Efficient cooling with low noise operation, robust design for long service life, and easy installation with standard mounting options.
Typical applications: Cooling of industrial machinery, HVAC systems, electronic enclosures, and server racks.
Order number: Ebmpapst Fan Model W4D300-DT04-09 – Advanced Cooling Solution
Lifecycle: Active production
Documentation: Datasheet and installation guide available upon request
1 review for Ebmpapst Fan Model W4D300-DT04-09 – Advanced Cooling Solution
Clear filtersOur Advantages
Exact match for many brands
We make replacements easy with an exact match for almost any brand.
We use OEM catalogs to match your part number
Don’t worry about ordering the wrong part by matching your part number with our OEM catalogs.
Competitively priced
Shop with confidence knowing we are offering very competitve pricing!
Orders usually ship the same day
Rest assured your order will arrive as soon as possible knowing we usually ship the same day.
Individually inspected
Before any package is shipped we carefully inspect every product to ensure quality.
Guaranteed for one full year
All of our New Surplus and Reconditioned products come with a 1 year warranty.

Run Business
Building a reputation for quality products at a reasonable price. Our inventory is far more extensive than what can be represented on our web site, so please call one of our knowledgeable salesmen with your specific needs.

Anonymous (verified owner) –
Highly regarded seller!!! Would buy from again.