13 in stock
Ebmpapst Fan R2E220-AD19-11 Durable Ventilation Fan Model
Fast Shipping
Carrier information
24/7 Support
7x24-hour service
20k products
Super many products
Payment Method
PayPal, Alipay
Ebmpapst Fan R2E220-AD19-11 Durable Ventilation Fan Model
High-efficiency, durable ventilation fan designed for reliable airflow and low noise operation.
| Brand | Ebmpapst |
| Model | R2E220-AD19-11 |
| Voltage | 230 V |
| Country of Origin | Germany |
| Weight | 1.8 kg |
| Dimensions | 220 x 220 x 80 mm |
| Warranty | 2 years |
| Certifications | CE, UL, RoHS |
| SKU / MPN | R2E220-AD19-11 |
| What’s in the box | 1 x Ebmpapst Fan R2E220-AD19-11, mounting screws, user manual |
| Airflow | 1500 m³/h |
| Noise Level | 48 dB(A) |
| Power Consumption | 85 W |
| Speed | 1400 RPM |
| Type | Axial Fan |
| Material | Aluminum housing with plastic blades |
Key benefits: Efficient cooling performance with low noise emission, robust construction for long service life, and energy-saving motor technology.
Typical applications: Industrial ventilation, HVAC systems, electronic cooling, and air handling units.
Order number: Ebmpapst Fan R2E220-AD19-11 Durable Ventilation Fan Model
Lifecycle: Active production
Documentation: Datasheet and installation guide available upon request
1 review for Ebmpapst Fan R2E220-AD19-11 Durable Ventilation Fan Model
Clear filtersOur Advantages
Exact match for many brands
We make replacements easy with an exact match for almost any brand.
We use OEM catalogs to match your part number
Don’t worry about ordering the wrong part by matching your part number with our OEM catalogs.
Competitively priced
Shop with confidence knowing we are offering very competitve pricing!
Orders usually ship the same day
Rest assured your order will arrive as soon as possible knowing we usually ship the same day.
Individually inspected
Before any package is shipped we carefully inspect every product to ensure quality.
Guaranteed for one full year
All of our New Surplus and Reconditioned products come with a 1 year warranty.

Run Business
Building a reputation for quality products at a reasonable price. Our inventory is far more extensive than what can be represented on our web site, so please call one of our knowledgeable salesmen with your specific needs.

David L. –
The stepper motor is smooth and quiet. Will use this supplier again.