11 in stock
Ebmpapst Fan R2E225-AT52-19 Efficient Industrial Cooling Fan
Fast Shipping
Carrier information
24/7 Support
7x24-hour service
20k products
Super many products
Payment Method
PayPal, Alipay
Ebmpapst Fan R2E225-AT52-19 Efficient Industrial Cooling Fan
High-performance, energy-efficient industrial cooling fan designed for reliable operation in demanding environments.
| Brand | Ebmpapst |
| Model | R2E225-AT52-19 |
| Voltage | 230 V AC |
| Country of Origin | Germany |
| Weight | 1.8 kg |
| Dimensions | 225 x 225 x 55 mm |
| Warranty | 2 years |
| Certifications | CE, UL, RoHS |
| SKU / MPN | R2E225-AT52-19 |
| What’s in the box | Cooling fan unit, mounting screws, user manual |
| Airflow | Approx. 250 m³/h |
| Noise Level | 45 dB(A) |
| Power Consumption | 35 W |
| Speed | 2800 RPM |
| Type | Axial fan |
| Protection Class | IP44 |
| Material | Plastic housing with metal impeller |
Key benefits: Energy-efficient operation reduces power costs, robust design ensures long service life, low noise output for quieter environments, and easy installation with included mounting hardware.
Typical applications: Industrial machinery cooling, ventilation systems, electronic equipment cooling, HVAC units, and other industrial process cooling needs.
Order number: Ebmpapst Fan R2E225-AT52-19 Efficient Industrial Cooling Fan
Lifecycle: Active production with ongoing support and spare parts availability.
Documentation: User manual, installation guide, and technical datasheet available upon request.
1 review for Ebmpapst Fan R2E225-AT52-19 Efficient Industrial Cooling Fan
Clear filtersOur Advantages
Exact match for many brands
We make replacements easy with an exact match for almost any brand.
We use OEM catalogs to match your part number
Don’t worry about ordering the wrong part by matching your part number with our OEM catalogs.
Competitively priced
Shop with confidence knowing we are offering very competitve pricing!
Orders usually ship the same day
Rest assured your order will arrive as soon as possible knowing we usually ship the same day.
Individually inspected
Before any package is shipped we carefully inspect every product to ensure quality.
Guaranteed for one full year
All of our New Surplus and Reconditioned products come with a 1 year warranty.

Run Business
Building a reputation for quality products at a reasonable price. Our inventory is far more extensive than what can be represented on our web site, so please call one of our knowledgeable salesmen with your specific needs.

William G. –
Product was exactly as described. Our engineers were pleased with the performance.