14 in stock
Ebmpapst Fan R2E225-BA47-11 High Performance Cooling Fan
Fast Shipping
Carrier information
24/7 Support
7x24-hour service
20k products
Super many products
Payment Method
PayPal, Alipay
Ebmpapst Fan R2E225-BA47-11 High Performance Cooling Fan
High efficiency and reliable cooling solution designed for industrial and commercial applications.
| Brand | Ebmpapst |
| Model | R2E225-BA47-11 |
| Voltage | 230 V AC |
| Country of Origin | Germany |
| Weight | 1.8 kg |
| Dimensions | 225 x 225 x 47 mm |
| Warranty | 2 years |
| Certifications | CE, UL, RoHS |
| SKU / MPN | R2E225-BA47-11 |
| What’s in the box | Cooling fan unit, mounting screws, user manual |
| Airflow | Approx. 250 m³/h |
| Speed | 2300 RPM |
| Noise Level | 48 dB(A) |
| Power Consumption | 35 W |
| Type | Axial fan |
| Protection Class | IP44 |
Key benefits: Energy-efficient design ensures low power consumption while delivering high airflow and quiet operation for optimal cooling performance.
Typical applications: Suitable for cooling electronic enclosures, HVAC systems, industrial machinery, and other high-performance ventilation needs.
Order number: Ebmpapst Fan R2E225-BA47-11 High Performance Cooling Fan
Lifecycle: Active production
Documentation: Available datasheet and installation guide on manufacturer website
1 review for Ebmpapst Fan R2E225-BA47-11 High Performance Cooling Fan
Clear filtersOur Advantages
Exact match for many brands
We make replacements easy with an exact match for almost any brand.
We use OEM catalogs to match your part number
Don’t worry about ordering the wrong part by matching your part number with our OEM catalogs.
Competitively priced
Shop with confidence knowing we are offering very competitve pricing!
Orders usually ship the same day
Rest assured your order will arrive as soon as possible knowing we usually ship the same day.
Individually inspected
Before any package is shipped we carefully inspect every product to ensure quality.
Guaranteed for one full year
All of our New Surplus and Reconditioned products come with a 1 year warranty.

Run Business
Building a reputation for quality products at a reasonable price. Our inventory is far more extensive than what can be represented on our web site, so please call one of our knowledgeable salesmen with your specific needs.

Linda B. –
Trustworthy supplier for industrial components. Will purchase again.