8 in stock
Ebmpapst W2E208-BA20-01 Fan – Advanced Energy Saving Fan
$377.55 Original price was: $377.55.$339.80Current price is: $339.80.
Fast Shipping
Carrier information
24/7 Support
7x24-hour service
20k products
Super many products
Payment Method
PayPal, Alipay
Ebmpapst W2E208-BA20-01 Fan – Advanced Energy Saving Fan
High-efficiency, low-noise fan designed for optimal energy savings in industrial and commercial applications.
| Brand | Ebmpapst |
| Model | W2E208-BA20-01 |
| Voltage | 230 V AC |
| Country of Origin | Germany |
| Weight | 1.2 kg |
| Dimensions | 200 x 200 x 80 mm |
| Warranty | 2 years |
| Certifications | CE, UL, RoHS |
| SKU / MPN | W2E208-BA20-01 |
| What’s in the box | Fan unit, mounting screws, user manual |
| Airflow | 120 m³/h |
| Noise Level | 38 dB(A) |
| Power Consumption | 18 W |
| Speed | 2800 RPM |
| Type | Axial fan |
| Protection Class | IP44 |
Key benefits: Energy-efficient design reduces power consumption and operating costs while maintaining high airflow and low noise levels for quiet operation.
Typical applications: Cooling of electrical enclosures, HVAC systems, industrial machinery, and ventilation in commercial buildings.
Order number: Ebmpapst W2E208-BA20-01 Fan – Advanced Energy Saving Fan
Lifecycle: Active production
Documentation: Datasheet and installation guide available on manufacturer website
2 reviews for Ebmpapst W2E208-BA20-01 Fan – Advanced Energy Saving Fan
Clear filtersOur Advantages
Exact match for many brands
We make replacements easy with an exact match for almost any brand.
We use OEM catalogs to match your part number
Don’t worry about ordering the wrong part by matching your part number with our OEM catalogs.
Competitively priced
Shop with confidence knowing we are offering very competitve pricing!
Orders usually ship the same day
Rest assured your order will arrive as soon as possible knowing we usually ship the same day.
Individually inspected
Before any package is shipped we carefully inspect every product to ensure quality.
Guaranteed for one full year
All of our New Surplus and Reconditioned products come with a 1 year warranty.

Run Business
Building a reputation for quality products at a reasonable price. Our inventory is far more extensive than what can be represented on our web site, so please call one of our knowledgeable salesmen with your specific needs.

Anonymous (verified owner) –
Great price!
Anonymous (verified owner) –
Great price!