14 in stock
NMB 3115RL-05W-B69 Precision Cooling Fan for Electronics
$47.23 Original price was: $47.23.$42.51Current price is: $42.51.
Fast Shipping
Carrier information
24/7 Support
7x24-hour service
20k products
Super many products
Payment Method
PayPal, Alipay
NMB 3115RL-05W-B69 Precision Cooling Fan for Electronics
High-performance precision cooling fan designed for reliable thermal management in sensitive electronic devices.
| Brand | NMB Technologies |
| Model | 3115RL-05W-B69 |
| Voltage | 12 V DC |
| Country of Origin | Japan |
| Weight | 85 grams |
| Dimensions | 80 x 80 x 25 mm |
| Warranty | 1 year limited warranty |
| Certifications | CE, UL, RoHS compliant |
| SKU / MPN | 3115RL-05W-B69 |
| What’s in the box | Cooling fan unit, mounting screws, user manual |
| Fan Speed | 4500 RPM |
| Airflow | 35 CFM (Cubic Feet per Minute) |
| Noise Level | 28 dBA |
| Connector Type | 3-pin Molex connector |
| Bearing Type | Ball bearing |
| Operating Temperature | -10°C to 70°C |
Key benefits: Provides efficient and quiet cooling with durable ball bearing design ensuring long service life and stable operation under continuous use.
Typical applications: Ideal for cooling electronic components in computers, servers, industrial equipment, and other precision electronics requiring reliable thermal management.
Order number: NMB 3115RL-05W-B69 Precision Cooling Fan for Electronics
Lifecycle: Active production
Documentation: Available datasheet and installation guide upon request
1 review for NMB 3115RL-05W-B69 Precision Cooling Fan for Electronics
Clear filtersOur Advantages
Exact match for many brands
We make replacements easy with an exact match for almost any brand.
We use OEM catalogs to match your part number
Don’t worry about ordering the wrong part by matching your part number with our OEM catalogs.
Competitively priced
Shop with confidence knowing we are offering very competitve pricing!
Orders usually ship the same day
Rest assured your order will arrive as soon as possible knowing we usually ship the same day.
Individually inspected
Before any package is shipped we carefully inspect every product to ensure quality.
Guaranteed for one full year
All of our New Surplus and Reconditioned products come with a 1 year warranty.

Run Business
Building a reputation for quality products at a reasonable price. Our inventory is far more extensive than what can be represented on our web site, so please call one of our knowledgeable salesmen with your specific needs.

Anonymous (verified owner) –
Good quality, condition was new even though box was opened. Value, I mean it’s price is high for the size of it, and non complicated features. Appearance looks great since it’s not large too.