8 in stock
NMB Fan Model FBA11J14V – Durable & Quiet Fan for Electronics
$45.23 Original price was: $45.23.$40.71Current price is: $40.71.
Fast Shipping
Carrier information
24/7 Support
7x24-hour service
20k products
Super many products
Payment Method
PayPal, Alipay
NMB Fan Model FBA11J14V – Durable & Quiet Fan for Electronics
Reliable and quiet cooling solution designed for electronic devices requiring efficient airflow and long-lasting performance.
| Brand | NMB Technologies |
| Model | FBA11J14V |
| Voltage | 12 V DC |
| Country of Origin | Japan |
| Weight | 120 grams |
| Dimensions | 110 x 110 x 25 mm |
| Warranty | 2 years limited warranty |
| Certifications | UL, CE, RoHS compliant |
| SKU / MPN | FBA11J14V |
| What’s in the box | 1 x NMB FBA11J14V Fan, Mounting screws, User manual |
| Fan Speed | 2800 RPM |
| Airflow | 70 CFM (Cubic Feet per Minute) |
| Noise Level | 28 dBA |
| Bearing Type | Ball bearing |
| Power Consumption | 3.6 Watts |
| Connector Type | 3-pin Molex connector |
Key benefits: Durable construction with ball bearing technology ensures long operational life and quiet performance, ideal for sensitive electronic environments.
Typical applications: Cooling for computer servers, telecommunications equipment, industrial electronics, and other devices requiring reliable airflow.
Order number: NMB Fan Model FBA11J14V – Durable & Quiet Fan for Electronics
Lifecycle: Active production
Documentation: Datasheet and installation guide available upon request
1 review for NMB Fan Model FBA11J14V – Durable & Quiet Fan for Electronics
Clear filtersOur Advantages
Exact match for many brands
We make replacements easy with an exact match for almost any brand.
We use OEM catalogs to match your part number
Don’t worry about ordering the wrong part by matching your part number with our OEM catalogs.
Competitively priced
Shop with confidence knowing we are offering very competitve pricing!
Orders usually ship the same day
Rest assured your order will arrive as soon as possible knowing we usually ship the same day.
Individually inspected
Before any package is shipped we carefully inspect every product to ensure quality.
Guaranteed for one full year
All of our New Surplus and Reconditioned products come with a 1 year warranty.

Run Business
Building a reputation for quality products at a reasonable price. Our inventory is far more extensive than what can be represented on our web site, so please call one of our knowledgeable salesmen with your specific needs.

Anonymous (verified owner) –
Great seller, excellent prices, and superb customer service. Responded right away and even went out of their way to allow a return and refund from my own mistake. Highly recommended! A+