9 in stock
PROFANTEC Fan P2189HBT Reliable Cooling Fan for Systems
$153.65 Original price was: $153.65.$0.00Current price is: $0.00.
Fast Shipping
Carrier information
24/7 Support
7x24-hour service
20k products
Super many products
Payment Method
PayPal, Alipay
PROFANTEC Fan P2189HBT Reliable Cooling Fan for Systems
High-performance and durable cooling fan designed to ensure optimal system temperature control.
| Brand | PROFANTEC |
| Model | P2189HBT |
| Voltage | 12 V DC |
| Country of Origin | Germany |
| Weight | 150 grams |
| Dimensions | 80 x 80 x 25 mm |
| Warranty | 2 years |
| Certifications | CE, RoHS |
| SKU / MPN | P2189HBT |
| What’s in the box | Cooling fan, mounting screws, user manual |
| Fan Speed | 2200 RPM |
| Airflow | 45 CFM |
| Noise Level | 28 dBA |
| Connector Type | 3-pin |
| Bearing Type | Hydraulic bearing |
| Operating Temperature | -10°C to 70°C |
Key benefits: Provides reliable and quiet cooling performance with long-lasting hydraulic bearings, ensuring system stability and extended hardware lifespan.
Typical applications: Ideal for use in desktop computers, servers, and industrial systems requiring efficient thermal management.
Order number: PROFANTEC Fan P2189HBT Reliable Cooling Fan for Systems
Lifecycle: Active
Documentation: User manual and installation guide included
2 reviews for PROFANTEC Fan P2189HBT Reliable Cooling Fan for Systems
Clear filtersOur Advantages
Exact match for many brands
We make replacements easy with an exact match for almost any brand.
We use OEM catalogs to match your part number
Don’t worry about ordering the wrong part by matching your part number with our OEM catalogs.
Competitively priced
Shop with confidence knowing we are offering very competitve pricing!
Orders usually ship the same day
Rest assured your order will arrive as soon as possible knowing we usually ship the same day.
Individually inspected
Before any package is shipped we carefully inspect every product to ensure quality.
Guaranteed for one full year
All of our New Surplus and Reconditioned products come with a 1 year warranty.

Run Business
Building a reputation for quality products at a reasonable price. Our inventory is far more extensive than what can be represented on our web site, so please call one of our knowledgeable salesmen with your specific needs.

Anonymous (verified owner) –
As described, good communication, decent shipping time considering how far it has to travel
Anonymous (verified owner) –
As described, good communication, decent shipping time considering how far it has to travel